Nástroje pro usnadnění přístupu

TSML | Aktuálně

Novinky

  • Úvod
  • Aktuality
  • Obecné
  • Výstavba nové haly na posypovou sůl v plném proudu. Přinese vyšší kapacitu, efektivitu i udržitelnost

Výstavba nové haly na posypovou sůl v plném proudu. Přinese vyšší kapacitu, efektivitu i udržitelnost

areálu Technických služeb města Liberec vrcholí výstavba skladovací haly na posypovou sůl. Nový objekt nahradí původní technicky nevyhovující prostor a umožní bezpečné a efektivní skladování až 6 500 tun posypového materiálu pro zimní údržbu komunikací. Dokončení stavby je plánováno na 31. července 2025.

Hala bude mít zásadní vliv na provozní připravenost města během zimních měsíců. Získáme moderní a ekologicky šetrné zázemí, které odpovídá aktuálním normám i výhledům do budoucnosti,“ uvedl náměstek primátora pro technickou správu a IT Jiří Šolc.


Technické parametry nové haly

Hala vzniká na půdorysu původní skladovací haly. Její zastavěná plocha činí 1 302,8 m², obestavěný prostor 15 634 m³ a výška konstrukce dosahuje téměř 13 metrů. Stavba je navržena jako železobetonový prefabrikovaný skelet se dvěma samostatně přístupnými skladovacími prostory. Výška haly umožní pohodlný vjezd nákladních vozidel s návěsem a přímé vysypání materiálu uvnitř prostoru bez zbytečných překládacích operací. Tím se eliminuje možnost kontaminace posypové soli srážkovou vlhkostí.


Komplikace při stavbě: geologie a nové předpisy

Práce byly komplikovány složitými geologickými podmínkami, které si vyžádaly rozsáhlejší odtěžení neúnosných a zvodnělých jílů, než předpokládala původní projektová dokumentace. Dále se při výkopových pracích ukázalo, že v základech původní stavby byla zachována armatura, kterou provedené sondy neobjevily. Tyto skutečnosti vedly k nutnosti úprav základových konstrukcí a změně způsobu zakládání stavby z původně plánovaného hlubinného na plošné – na základě doporučení zhotovitele a schválení geologa, projektanta i technického dozoru.

Kvůli rozsahu těchto zásahů předpokládáme navýšení celkových stavebních nákladů oproti vysoutěžené ceně 39,2 milionu Kč včetně DPH. „Změna byla nutná vzhledem k reálným geologickým podmínkám, které nebyly známé v době přípravy projektu. Bez těchto zásahů bychom riskovali technické problémy v budoucnu,“ uvedl ředitel TSML, p. o., Jan Ullmann.

Dodatečné komplikace přinesla také změna požární vyhlášky, která od července 2024 zpřísnila požadavky na odolnost střešních plášťů v případě plánovaného umístění fotovoltaických panelů. Projekt byl proto upraven tak, aby těmto požadavkům vyhověl.